среда, 19 мая 2010 г.

" Przemycamy kulturę" або ж "Перевозимо культуру"( м.Краків та Жидачів).

  З 17 по 20 травня центр творчості для дітей та молоді (м.Жидачів, Україна) та громадська організація "Коло наукове" (м.Краків, Польща) реалізували міні-проект "Przemycamy kulturę", що мав на меті презентувати культурні надбання двох народів через танці, співи, легенди, театральні постановки тощо. Також українська та польська молодь подискутували на тему дискримінації, відвідали Львів та Олеський замок, організували концерт "Сценарій,написаний життям", поговорили про можливості здобуття європейської освіти та ін.
  Колектив центру творчості висловлює щиру подяку родинам Дубиків,Бойчуків.,Щурків, Царів, Підлісецьких, Потарейків, Гавришко, колективам гімназії ім.О.Партицького та міської ради м.Жидачева, педагогам центру творчості О.Візняк, О.Баранкевич,О.Полівчак, О.Вдовичин, М.Романіву,Л.Сомик ,  костюмеру ЦТДМ С.Савчин, директору міського будинку культури "Папірник" М.Микитину, молодіжній організації "Вектор", ГО "Наші візії" та багатьом мешканцям Жидачева за допомогу в організації прийому делегації та реалізації міні-проекту. Більше детальної інформації можна прочитати у місцевій пресі.
власна інформація

1 комментарий:

  1. подаю від імені Вікторії Голинської(Краків-Харків) коротку інфу про цей проект..

    Projekt ” Przemyćmy kulturę”.
    Współczesne stosunki międzynarodowe pomiędzy Polską a Ukrainą stwarzają nowy wymiar wizji przyszłości kulturalnej, politycznej, gospodarczej.Mamy wspólna historię i podobne języki, przynadleżymy do kultury słowiańskiej i mamy wspólną słowianską urodę. Ukraińcy liczą w Polsce jedną z najlicznejszych mniejszości narodowych, a Polacy na Ukrainie. O wzjemnym zainteresowaniu śwadczą relacje międzynarodowe dot. róznych sfer zycia jak prywatnego tak i społecznego. Chcemy poznawać sie nawzajem i budować przyjążń i okazywać wzajemopoc.
    O polskich uczestnikach.
    Projekt który miał miejsce w dniach 17-19 maja ” Przmycamy kulturę” zakładał następujące cele: integracja międzykulturową, zapoznanie sie z kulturą ukraińską i polską,a także zbliżenie relacji międzyludzkich pomiędzy ukraińską i polskią młodzieżą.

    Uczestnikami projektu ze strony Polskiej była grupa studentów należąca do Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Studenckie Koło Naukowe Animatorów Kultury “KNAK” działa przy Instytucie Pedagogiki UJ w Krakowie.

    KNAK chce przede wszystkim integrować i aktywizować studentów animacji kultury oraz innych kierunków. Prowadzi działalność kulturalnooświatową w Krakowie, jak i poza nim, stwarza studentom animacji kultury możliwość nabycia doświadczenia zawodowego (organizacja imprez kulturalnych, happeningów, projektów i przedsięwzięć naukowych, letnich obozów naukowo-badawczych, praktyk studenckich w placówkach kulturalno-oświatowych). (www.knakuj.blox.pl).
    Jednym z projektów KNAKU jest cykl spotkań ” Polacy Na Ojczyźnie”. Na tych spotkaniach poznajemy się nawzajem, gdyż nasza uczelnia liczy dużą ilośc obcokrajowców. Polacy mają okazje poznać kulturę i tradycje innych krajów, a obcokrajowcy dowiedzieć sie więcej na temat Polski i zaadaptować sie w nowym środowisku studenckim. Przeważnie są to osoby rosyjskojęzyczne pochodzące s Rosji, Białorusi , Ukrainy , Litwy i in. krajów Srodkowo-Wschodniej Europy. W ramach owych spotkań, wynik pomysł zobaczenia jednego z reprezentowanego przez uczestników-obcokrajowców kraju (Ukrainy).
    Jak wyglądał nasz pobyt na Ukrainie?
    Pierwszego dnia naszego pobytu na Ukrainie w Centrum Kultury w Zydaczowie mieliśmy kolacje na której polska młodzież mogła zapoznać się z kuchnią ukraińską .Wyjatkowo smakował barszcz ukraiński i pampuszki .Po kolacji odbyło się zapoznanie się z uczestnikami projektu so sprzyjało zbliżeniu się wszystkich młodych ludzi. Młodzież miała okazje nauczyć sie podstawowym zdaniom i wyrazam ukraińskim i polskim.Gośćmi z Krakowa zaopiekowały się rodziny ukraińskie,co pozwolilo na zapoznanie się ukraińskim zyciem na codzień. Ukraińskie przyjaciele odznaczyły się bardzo ciepłą gościnnością, dobra organizacją i otwartością dla gości z Polski.Na drugi dzień projektu odbyło się spotaknie z Panem Michajlom Szujkom burmistrzem miastaZydaczów. Polskie uczestnicy pozyskali sporo cikawej i przydatnej informacji na temat historji i współczesnego funkcjonowania miasta. W tym dniu była również realizowana wycieczka w centrum Lwowa i zwiedzanie Cmentarzu Łyczakowskiego.Wieczorem odbył się koncert ” Scenariusz napisany samym życiem”. Ostatni dzień minął równiez bardzo cikawo i pozytecznie. Odbyła się dyskusja na temat dyskryminacji w Gimnazii ім. О.Партицького, po czym wspólna wyprawa i zwiedzanie Zamku w Olesku . Na pożegnanie zebraliśmy się przy wspólnym stole. Tym razem ukraińske uczestnicy mogli spróbowac polskich dań ( Łazanki, zupa pomidorowa, oscypek ).Polscy uczestnicy bardzo dziekują za miłe spędzenie wspólnego czasu Ukraińskiej grupie i Centrum Twórczości Dziecej w Zydaczowie.Zapraszają do Polski aby kontynuacji projekt ” Przemycamy Kullturę” i pokłada nadzieję na rozwój współpracy międzynarodowej.
    Wiktoria Gołyńska

    ОтветитьУдалить